Munkaviszony megszűnése

2023-01-05

Felmondás

A felmondás csak határozatlan idejű munkaszerződés esetében lehetséges. Határozott idejű megállapodás esetében ennek lehetősége csak külön a munkaadóval történt előzetes megegyezés alapján történhet. Közös megegyezéssel természetesen bármikor megszűnhet egy határozott idejű munkaviszony.

A felmondás módja

A felmondás mindkét fél részéről, különösebb formai követelmény nélkül írásban vagy akár szóban is történhet, ha ettől a kollektív vagy munkaszerződés másképp nem rendelkezik. Azonban érdemes ezt írásban, hivatalos módon megtenni.

Felmondási idő

A felmondás közlésétől a felmondás időpontjáig eltelt idő a felmondási idő, amelyet mind a munkaadónak, mind a munkavállaló köteles betartani. A felmondási időt, ha erről külön megállapodás nincs, a kollektívszerződés vagy a törvény szabályozza.

Figyelem!
Ha a munkaadó mond fel, célszerű erről mindig egy írásos igazolást kérni, amely tartalmazza a felmondási időt, illetve, hogy melyik fél mikor mondott fel, így nem kérhető számon ha a felmondási határidő leteltével nem megy dolgozni a munkavállaló.

Fontos!

2021. október 1. óta: megváltozott a munkavállalók felmondási ideje. A felmondási idő függetlenül a munkaviszony hosszától 1 hónap.

Ez a felmondási idő megállapodás szerint legfeljebb hat hónapra meghosszabbítható, de a munkáltató által betartandó időtartam nem lehet rövidebb, mint a munkavállalóval egyeztetett felmondási idő.

A munkavállalók számára kedvezőbb szabályozás is megengedett. Például meg lehet állapodni abban, hogy a törvényi egy hónapos felmondási idő helyett csak egyhetes felmondási időt kell betartani.

A felmondást a hónap végén kell közölni, innen számolják az 1 hónap felmondási időt is. A munkavállalók számára természetesen itt megengedett egy kedvezőbb megállapodás, amennyiben errők a munkáltatóval megegyezik.

Felmondás próbaidő alatt

Próbaidő alatt, ami max. 1 hónap, a munkaadó bármikor indoklás nélkül felmondhatja a munkaviszonyt.

A munkaviszony meglétének ellenőrzése

Ha a munkavállaló ellenőrizni szeretné, hogy be van e jelentve, megteheti ezt az illetékes Egészsegbiztosítónál (Krankenkasse).

Fontos!
Az Egészségbiztosítónál való kijelentés önmagában még nem jelent felmondást, annak mindig írásban vagy szóban meg kell történnie.

Munkavállaló jogosultságai felmondás esetén:

  • szabadságok pénzbeli kiváltása
  • szabadság, illetve karácsonyi pénz időarányos kifizetése
  • végkielégítés, amennyiben jogosult rá a munkavállaló
  • munkáltatói felmondás esetén álláskereső napokra

Elbocsátás

  • a munkaviszonynak a munkaadó által történő azonnali, határidő nélküli megszűntetése esetén elbocsátásról beszélünk
  • az elbocsátás mindig csak  megalapozott indokkal történhet, ha az elbocsátási ok a munkaadó érdekeit súlyosan korlátozza vagy sérti. (pl.: lopás, ittas munkavégzés, veszélyeztetés, stb.)

Fontos!
Az elbocsátás alapjául szolgáló okok tudomásra jutását követően a munkaadó köteles haladéktalanul elbocsátani a munkavállalót. Amennyiben túl sok idő telik el az ok felmerülése és az elbocsátás között, az jogvesztő hatállyal bírhat az azonnali elbocsátásra.

Elbocsátás okai

  • munkások esetében az elbocsátás okai tételesen, törvényben vannak meghatározva. Ilyen pl.: többszörös kötelezettségszegés, lopás, ittas vagy kábítószeres állapotba való megjelenés a munkahelyen, testi sértés, mellékes üzleti tevékenység végzése, stb.
  • alkalmazottak esetén az irányadó törvény alapján, az ott felsorolt példák segítségével történik a tényleges elbocsátási ok meghatározása.

Munkavállaló jogosultságai elbocsátás esetén:

  • szabadságok pénzbeli kiváltása
  • nyári, illetve karácsonyi pénz időarányos kifizetése munkavállalók esetében (munkások esetében ezt a kollektív szerződés határozza meg)

Milyen hátrányokkal járhat az elbocsátás a munkavállalóra nézve?

  • a szabadságkereten felül felhasznált szabadnapokra kifizetett juttatásokat a munkavállalónak vissza kell fizetnie
  • munkások a törvény szerint elesnek a nyári és karácsonyi pénz időarányos kifizetésétől (ha a kollektívszerződés másképp nem rendelkezik)
  • a legnagyobb anyagi hátrányt a munkavállalóra nézve azonban a munkaadót érintő, az elbocsátásból adódó „kárpótlási igény” okozhatja, amennyiben az elbocsátás tényleges anyagi hátrányt okozott a munkaadónak
  • korlátozott időtartamú munkanélküli segély igénybevétele

A munkavállaló idő előtti kilépése

  • a munkavállaló idő előtti kilépésével, a munkaviszony azonnal megszűnik (erre akkor van lehetőség, ha a munkaadó súlyosan megszegte szerződéses kötelezettségeit)
  • szerződésszegésről akkor beszélünk, ha a munkaviszony további fenntartása a munkavállaló részéről, nem elvárható. Ilyen esetnek minősül pl. a munkabér kifizetésének megtagadása, vagy a munkavállalónak súlyos egészségkárosodást okozó munkakörülmény, de a tettlegesség vagy durva becsületsértés is ebbe a kategóriába sorolható
  • feltétel ebben az esetben is, hogy kilépés okának felmerülését követően haladéktalanul jelezni kell a kilépés szándékát 
    (a jelzés halogatása jogvesztő hatályú lehet)

Munkavállaló jogosultságai idő előtti kilépés esetén:

  • fel nem használt szabadnapok arányos kifizetése
  • végkielégítés
  • nyári és karácsonyi pénz időarányos kifizetése
  • elmaradt bér, juttatások kifizetése

Közös megegyezés

Természetesen lehetőség van a munkaadó és munkavállaló között a munkaviszony közös megállapodással történő megszűntetésére. Ebben az esetben a megegyezés szerinti időtartammal és időpontban történik a munkaviszony megszűnése.

Figyelem!
Ne menjen bele közös megegyezésbe, ha ténylegesen a munkaadó szeretne felmondani, mivel ebben az esetben a végkielégítésre nincs jogosultsága.